Jakýkoliv předmět ze stříbra, ať už se jedná o šperky, ozdobné krabičky, nádobí či jiné umělecké předměty je po stránce finanční i estetické předmětem velmi hodnotným a jako takový bývá děděn z generace na generaci.
Bohužel vlivem vnějšího prostředí dochází na těchto předmětech k povrchovým změnám - oxidaci povrchu, chcete-li černání. Proto je dobré ty to předměty uchovávat dle určitých pravidel.
Pokud šperk nenosíme či předměty nepoužíváme, je dobré je uchovat ve tmě a suchu, každý předmět zvlášť zabalíme do hedvábného papíru - to je takové tradiční řešení a uzavřeme do pevné krabičky. V dnešní době jsou k dispozici též různé sáčky či utěrky, které jsou napuštěné tzv. antitarnish roztokem, který zabraňuje, resp. velmi zpomaluje černání stříbra.
I přesto, že dodržíte tato pravidla skladování, je třeba jednou za čas šperk vyčistit. K tomuto účelu si můžete zakoupit buď speciální roztok na čištění stříbra - při jeho výběru dbejte na to, zda máte ve šperku kámen či např. přírodní perlu nebo korál, neboť tyto přírodniny jsou na chemické prostředky velmi choulostivé a může dojít ke změně jejich povrchu či barvy. V případě perel jsou již k dostání šetrné roztoky, které je nepoškodí, v případě barvených korálů já osobně tyto chemické roztoky nedoporučuji. Po koupeli v čisticím roztoku je nutno vždy předmět opláchnout čistou vlažnou vodou a velmi pečlivě osušit a přeleštit flanelovým hadříkem.
Variantou k čisticím prostředkům jsou různé druhy čisticíh utěrek či houbiček, jejichž výhodou je to, že nejsou ke šperku tak agresivní jako roztoky, nicméně zase se s nimi nedostanete úplně všude a vyčištění není zdaleka tak efektivní.
Další možností, jak vyčistit šperk, je použití ultrazvukové čističky - laikům toto doporučuji svěřit do rukou odborníků v nějakém zlatnickém obchodě, protože záleží na druhu a kvalitě zasazeného kamene - mohlo by dojít k jeho prasknutí.